- Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de Premier și Lider al Partidului Laburist, invocând necesitatea de a „restabili încrederea” în instituțiile statului.
- În discursul său, Starmer a susținut că a preluat un partid „falimentar politic, financiar și moral” și a revendicat reforme interne, inclusiv combaterea antisemitismului și stabilizarea economiei și securității naționale.
- Demisia deschide o nouă etapă de incertitudine politică în Regatul Unit, cu Andy Burnham menționat ca posibil succesor și cu un proces de tranziție încă neclar.
Keir Starmer a anunțat oficial că va demisiona din funcția de Prim-Ministru și Lider al Partidului Laburist, într-un discurs în care a susținut că mandatul său a fost unul de „restabilire a încrederii” în instituțiile fundamentale ale statului britanic, potrivit BBC.
Înainte de anunțul privind retragerea sa, Starmer a declarat că a preluat conducerea…
