Un post public de radio și televiziune german derulează o campanie împotriva aparatelor de aer condiționat.
În timp ce valul de căldură extremă face victime numeroase în Europa de Vest, ARD a afișat un infografic intitulat „Aparatele de aer condiționat: ce ne răcorește pe noi, încălzește Pământul!”.
Cererea de aparate pentru răcire a crescut, preocupările pentru mediu au scăzut
Ecologiștii avertizează că aparatele de aer condiționat pot agrava încălzirea globală. Preocupările legate de protejarea mediului au încetinit de la pandemia de COVID-19.
Infograficul susține că utilizarea aparatelor de aer condiționat ar putea duce la creșterea temperaturilor globale cu încă 0,05 grade Celsius până în 2050, în condițiile în care consumul de electricitate la nivel național este bazat pe combustibili fosili.
Stijn Renneboog,…

:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.gandul.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2Fview-to-fernsehturm-berlin-and-berlin-cathedral-b-2026-03-26-08-09-21-utc-jpg-scaled.jpeg)