Foto | România – Olanda 0-3. Gakpo și Malen au încheiat aventura ”Tricolorilor” la EURO 2024

• Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1

România – Olanda 0-3. Mulțumim, ”Tricolori”!

România a început extrem de bine meciul și a avut primele ocazii, însă olandezii au reușit să deschidă scorul la chiar prima situație importantă a lor, prin Gakpo. La pauză s-a intrat cu scorul de 1-0 pentru naționala lui Ronald Koeman, iar băieții pregătiți de Edi Iordănescu au încercat să restabilească egalitatea, însă, din păcate, nu și-au mai creat nicio șansă importantă.

Donyell Malen a fost introdus la pauza meciului, iar schimbarea s-a dovedit una extrem de inspirată, întrucât olandezul a punctat de două ori (83 și 90+3) și a stabilit rezultatul final.

În sferturi, ”Portocala Mecanică” va întâlni câștigătoarea duelului Austria – Turcia.

Min. 90+4: Final de meci. Olanda s-a impus cu scorul de 3-0, iar aventura României la EURO 2024 s-a terminat în optimi! Totuși, scorul de…