lipsesc 43 de specialiști. Unitatea a lansat o campanie online pentru recrutare

lipsesc 43 de specialiști. Unitatea a lansat o campanie online pentru recrutare

Spitalul Județean de Urgență Târgoviște, cea mai mare unitate medicală din județul Dâmbovița, se confruntă cu o problemă serioasă de personal. Potrivit situației privind necesarul de medici pentru anul 2026, spitalul are un deficit de nu mai puțin de 43 de medici, inclusiv în secții esențiale pentru funcționarea sistemului de urgență și pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni grave.

Cea mai dificilă situație este la UPU-SMURD, unde lipsesc 10 medici. Deficit este înregistrat și la Psihiatrie și Radiologie, fiecare cu câte șase posturi vacante. Neurologia are nevoie de încă patru specialiști, iar Pediatria de trei. Posturi neocupate există și în alte specialități importante, precum Nefrologie, Cardiologie, ATI, ORL, Medicină Internă, Oncologie sau Gastroenterologie.

Criză de medici la Spitalul…

Citeste mai mult

Articole recomandate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *