Marian Neacșu, ministrul desemnat al Internelor, a declarat luni, după audierile din Parlament, că prioritatea absolută este formarea unui executiv funcțional, subliniind că România are nevoie de „un guvern cu susținere parlamentară reală”.
Marian Neacșu, unul dintre liderii PSD. FOTO FB Marian Neacșu
Neacșu a afirmat că respectă decizia premierului desemnat Adrian Veștea de a discuta cu AUR, considerând-o firească în contextul negocierilor pentru obținerea voturilor necesare învestirii.
„Dacă domnul prim-ministru desemnat Veștea a decis să meargă să discute cu colegii de la AUR, este decizia domniei sale și o respect. Și, dacă vreți cu titlu personal, cred că este și corect”, a spus Neacșu, potrivit Agerpres.
Social-democratul a amintit că Veștea a purtat discuții și cu alte grupuri parlamentare, precum UPR și PACE, iar…
